کیهان‌شناسی و اخترفیزیک غیرکهکشانی

بازگشت به خانه
مقالات روز

آزمون رصدی مدل ماده‌ی تاریک سرد

منجمان نتایج رصدی هاله‌ی ماده‌ی تاریک را در اطراف خوشه‌های کهکشانی با شبیه‌سازی‌ها مقایسه کرده‌اند.

مقالات روز

تاییدی بر شتاب‌ مثبت انبساط جهان

چند سالی است که شتاب مثبت انبساط عالم کشف شده است. اخیرا مقاله‌ای صحت این کشف را زیر سؤال برده است اما مقاله‌ی حاضر پاسخی به آن در تایید شتاب مثبت انبساط عالم ارائه کرده است.

مقالات آموزشی

مدل‌های تورمی چندمیدانه‌ی کاتوره‌ای*

می‌توان گفت که ما امروزه در عصر طلایی کیهان‌شناسی هستیم. در دهه‌های اخیر رصدهای مختلفی چه در سطح زمین و چه در ورای جو زمین تصویر بسیار روشنی از کیهان …

مقالات آموزشی

آشکارسازی امواج گرانشی برای نخستین بار

امواج گرانشی از پیش‌بینی‌‌های نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین بود که در صد سالگی‌‌ ارائه‌ی این نظریه برای اولین بارآشکارسازی شدند.

مقالات آموزشی

یک‌صد سالگی نظریه‌ی نسبیت عام انیشتین

به تازگی یک‌صدمین سالگرد ارائه‌ی نظریه‌ی نسبیت‌عام توسط انیشتین را پشت‌سر گذاشته‌ایم. به همین مناسبت در این مقاله به زبانی ساده به معرفی‌ و توضیح دو نظریه‌ی نسبیت خاص و عام می‌پردازیم.

مقالات روز

مشاهدات خوشه‌ی «گلوله» و ماده‌ی تاریک

مشاهدات خوشه‌ی گلوله توسط NuSTAR برای مطالعه‌ی تابش خط ماده‌ی تاریک در محدوده‌ی ۳ تا ۸۰ کیلوالکترون‌ولت!

مقالات روز

ماده‌ی تاریک در سال ۲۰۱۴

مشاهدات غیرمستقیم متنوع در مقیاس‌های کیهانی به همراه نتایج شبیه‌سازی‌های عددی پیچیده نشان می‌دهند که ماده‌ی جدیدی در عالم وجود دارد که عمدتا واکنش‌های گرانشی انجام می‌دهد. این ماده با …

مقالات روز

تصاویر چندگانه‌ی ابرنواختری که در پشت یک عدسی گرانشی قرار گرفته است

عدسی‌های گرانشی یکی از روش‌های کشف و بررسی کهکشان‌های کم‌نور دوردست هستند. در این مقاله برای نخستین بار تصاویر چهارگانه (صلیب اینشتین) ابرنواختری کشف شده است که بر اثر میدان گرانشی کهکشانی در میانه‌ی راه به وجود آمده است.

مقالات آموزشی

گزارش بازدید از رصدخانه‌ی مونت ویلسون

رصدخانه‌ی مونت ویلسون در نزدیکی شهر پسدنا (در شمال شرق لس‌آنجلس) و در ارتفاع تقریبی ۱۷۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این رصدخانه، محل کشفیات بسیار مهمی در تاریخ نجوم است.

مقالات روز

اثر همگرایی گرانشی بر ابرنواخترهای نوع ۱

 ابرنواخترهای نوع ۱ با درخشش معین، به اصطلاح شمع‌های استانداردی هستند که برای اندازه‌گیری فواصل اجرام استفاده می‌شوند. اخیراً‌ ابرنواختری کشف شده است که درخششی بسیار بیشتر از مقدار مورد …