نویسندگان

بازگشت به خانه

آیرین شیوایی

پژوهشگر پَسادکترا در زمینه‌ی نجوم رصدی کهکشان‌ها و عضو تیم علمی ابزار فروسرخ تلسکوپ فضایی جیمز وب در دانشگاه آریزونا است. او در سال ۲۰۱۷ دکترای فیزیک خود را از دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید، در زمینه‌ی تحول کهکشان‌های جوان عالم از طریق بررسی غبار میان‌ستاره‌ای و ستاره‌زایی آن‌ها، دریافت کرد. او برای مطالعه و بررسی این کهکشان‌ها، که حدود ۱۰ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارند، از داده‌های تلسکوپ‌های زمینی کک و تلسکوپ‌های فضایی هابل و اِسپیتزر استفاده می‌کند.

آزاده کیوانی

پژوهشگر پَسادکترا در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا است که در زمینه‌ی اخترفیزیک ذره‌ای پژوهش می‌کند. در حال حاضر عضو تیم تحقیقاتی AMON و هم‌چنین عضو رصدخانه‌ی نوترینوی IceCube است. او در سال ۲۰۱۳ دکترای خود را در رشته‌ی اخترفیزیک از دانشگاه ایالتی لوییزیانا گرفته است و در طول تحصیلات تکمیلیش عضو رصدخانه Pierre Auger بوده است. پروژه‌ی دکترای او بررسی تأثیرات میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری بر روی انحراف پرتوهای کیهانی پرانرژی در راستای شناخت منشأ و نوع این ذرات بوده است.

نویسندگان مهمان

بازگشت به خانه

مژگان آزادی

دانشجوی دوره‌ی دکترای اخترفیزیک در دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو است. مژگان تحصیلات دوره‌ی کارشناسی خود را در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و تحصیلات کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران در زمینه‌ی نسبیت عام به انجام رسانده است. تحقیقات مقطع دکترای وی در زمینه نجوم رصدی، در رابطه با شکل‌گیری کهکشان‌ها و تاثیر هسته‌های فعال کهکشانی بر تحولات آنها با استفاده از داده‌های تلسکوپ‌های زمینی‌ کک و ماژالان و تصاویر تلسکوپ‌های فضایی همچون هابل، اسپیتزر و چاندرا است.

الهام افتخاری

دانشجوی کارشناسی ارشد کیهان‌شناسی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. الهام تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه صنعتی شریف به انجام رسانده‌ است و هم اکنون ویژگی‌های کهکشان‌های غیرستاره‌زا را در محیط‌های مختلف کهکشانی با یکدیگر مقایسه می‌کند.

نسیم تنها

دانشجوی دکترای اخترفزيک نظری در دانشگاه کلن آلمان است. نسيم تحصيلات کارشناسی فيزيک را در دانشگاه تهران و تحصيلات کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه کلن و در زمينه‌ی کيهانشناسی کوانتومی به انجام رساند. پروژه‌ی اصلی او بررسی بادهای کهکشانی با استفاده از شبيه‌سازی عددی صفحه‌ی کهکشان‌های راه شيری مانند است.

نرگس جامی

پژوهشگر پسادکترا در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است که فعالیت خود را از ابتدای ۲۰۱۶ در زمینه‌‌ی قرصهای پیش‌سیاره‌ای و شرایط تشکیل سیارات فرازمینی با استفاده از تکنیک تداخل‌سنجی در طول‌موج مرئی و فروسرخ شروع کرده است. وی دانش‌آموخته‌ی فیزیک از دانشگاه فردوسی مشهد (کارشناسی)، نجوم و اخترفیزیک از دانشگاه خیام مشهد (کارشناسی ارشد) و اخترفیزیک از دانشگاه نیس سوفیا فرانسه (دکترا) است که به مدت یک سال به عنوان پژوهشگر در «رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO)» در مونیخ آلمان و رصدخانه‌ی پارانال در شیلی و رصدخانه‌ی چارا در کالیفرنیا فعالیت کرده است. نرگس، عضو گروه تداخل‌سنج وگا (VEGA/CHARA) و تداخل‌سنج متیز (MATTISE/VLTI) در نیس فرانسه است.

شاهین جعفرزاده

پژوهشگر پسادکترا در زمینه اخترفیزیک ستاره‌ای (و به‌طور خاص اخترفیزیک خورشید) است که درحال حاضر در مؤسسه اخترفیزیک ِ دانشگاه اسلو فعالیت می‌کند. شاهین، دانش‌آموخته فیزیک از دانشگاه شیراز (کارشناسی)، نجوم از دانشگاه لوند ِسوئد (کارشناسی ارشد) و اخترفیزیک از دانشگاه گوتینگن ِآلمان (دکترا) است که به عنوان پژوهشگر در «مؤسسه ماکس پلانک در تحقیقات منظومه خورشیدی» در آلمان، رصدخانه‌ی SST در لاپالما (جزایر قناری) و گروه بین‌المللی رصدخانه بالن Sunrise نیز فعالیت کرده است.

بهنام جوانمردی

دانشجوی دوره‌ی دکترای اخترفیزیک در دانشگاه بُن آلمان است. بهنام تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه شیراز و دوره‌ی کارشناسی ارشد را در دانشگاه شهید بهشتی تهران به انجام رسانده است. او از سال ۲۰۱۲ در دانشگاه بُن و «مؤسسه‌ی ماکس پلانک برای تحقیقات در نجوم رادیویی» مشغول به تحقیق در زمینه‌ی کیهان‌شناسی و اخترفیزیک کهکشان‌ها است.

سعید حجت‌پناه

دانشجوی دکترای نجوم در دانشگاه پورتو پرتغال است. او تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه شیراز و دوره‌ی کارشناسی ارشد را در دانشگاه زنجان به انجام رسانده است. از سال ۲۰۱۶ در مؤسسه‌ی نجوم و اخترفیزیک پرتغال و دانشگاه پورتو مشغول به تحقیق در زمینه ی سیارات فراخورشیدی است. تحقیقات او بر روی آشکارسازی سیارات فراخورشیدی زمین-مانند با استفاده از روش‌های سرعت شعاعی و گذر متمرکز است. وی در حال حاضر عضو تیم علمی طیف‌سنج اسپرسو (ESPRESSO/VLT) در رصدخانه‌ی پارانال در شیلی است.

فاطمه حسین‌نوری

فارغ‌التحصیل دکترای اخترفیزیک از دانشگاه ایالتی واشنگتن در پولمن است. فاطمه تحصیلات دوره‌ی کارشناسی خود را در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به انجام رسانده و تحقیقات او بر روی شبیه‌سازی عددی قرص‌های برافزایشی مغناطیسی در فضا و زمان خمیده‌ی سیاهچاله‌ها متمرکز است.

سمیه خاکپاش

دانشجوی دکترای فیزیک در دانشگاه لیهای آمریکا است. او تحصیلات لیسانس خود را در دانشگاه صنعتی شریف در همین رشته گذرانده است. در حال حاضر، بر روی داده‌های رصدی کوتوله‌های سرخ در سیستم‌های دوتایی کار می‌کند. او همچنین به تازگی وارد حوزه ریزهمگرایی گرانشی ستارگان به منظور کشف سیارات و کوتوله‌های قهوه‌ای شده است.

علی خیراندیش

پژوهشگر پسادکترا در مؤسسه‌ی اخترفیزیک ذره‌ای دانشگاه ویسکانسین است که در زمینه‌ی اخترفیزیک ذره‌ای پژوهش می‌کند. وی در حال حاضر عضو رصدخانه‌ی نوترینو IceCube است. او در سال ۲۰۱۶ دکترای خود را از دانشگاه ویسکانسین اخذ کرده است. تحقیقات وی بر روی منابع نوترینوهای کیهانی و پژوهش‌های فیزیک جدید با استفاده از نوترینوهای انرژی بالا متمرکز است.

بهنام درویش

پژوهشگر پسادکترا در موسسه‌ی کلتِک در کالیفرنیا است. او دوره‌ی دکترای نجوم رصدی خود را در دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید گذرانده است. زمینه‌ی پژوهشی او، مطالعه‌ی تاثیر عوامل محیطی، ساختار بزرگ‌مقیاس عالم، و شبکه‌ی کیهانی بر تحول و تشکیل کهکشان‌ها است.

تیمور سیف‌اللهی

دانشجوی کارشناسی‌ارشد کیهان‌شناسی در دانشگاه امیرکبیر است. تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و در رشته مهندسی مکانیک به انجام رسانده و از سال ۸۹ همکار پژوهشکده‌ی نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و رصدخانه‌ی ملی ایران در پروژه‌های مختلف بوده است. علاقه‌ی اصلی وی کیهان‌شناسی رصدی بوده و در همه فعالیت‌هایش در جستجوی ردپايی از ماده‌ی تاريك است. او هم‌اکنون هاله‌ی گروه‌های کهکشانی و تکنیک‌های همگرایی گرانشی را مطالعه می‌کند.

سمیه شیخ‌نظامی

پژوهشگر پسادکترا در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است که فعالیت خود را از ابتدای ۲۰۱۵ در زمینه‌‌ی ساختارهای قرص-جت، از اجسام ستاره‌ای جوان تا هسته‌های فعال کهکشانی و نیز انتشار جت‌های اخترفیزیکی با استفاده از روش شبیه‌سازی مگنتوهیدرودینامیکی شروع کرده است. وی مدرک دکتری خود را در سپتامبر ۲۰۱۲ از دانشکاه فردوسی مشهد دریافت کرده است. سمیه رساله‌ی دکتری خود را در مؤسسه‌ی تحقیقاتی ماکس‌پلانک در شهر هایدلبرگ آلمان در زمینه‌ی پیدایش و شتاب‌گیری جت‌ها از قرص برافزایشی انجام داده است. وی مدت ۴ سال در مؤسسه‌ی تحقیقاتی ماکس‌پلانک به عنوان پژوهشگر، مشغول بوده است.

غزاله عرفانیان‌فر

پژوهشگر پَسادکترا در دانشگاه صنعتی مونیخ است که در زمینه‌ی کیهان‌شناسی رصدی پژوهش می‌کند. وی در فوریه ۲۰۱۴ دکترای خود را در رشته‌ی فیزیک از دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ گرفته است و در طول تحصیلات تکمیلیش در موسسه «ماکس پلانک برای تحقیقات فیزیک فرازمینی» فعالیت کرده است. زمینه‌ی مورد علاقه‌ی تحقیقاتی او، تاثیر عوامل محیطی بر تشکیل و تحول کهکشان‌ها است.

آناهیتا علوی

دانشجوی دکترا در دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید است. او با استفاده از تصاویر تلسکوپهای هابل و کِک، از تکنیک همگرایی گرانشی قوی استفاده می‌کند تا کهکشانهای بسیار کم‌نور را در ابتدای پیدایش کیهان مطالعه کند. تصور می‌شود که این کهکشان‌ها در تحول جهان اولیه تاثیر به سزایی داشته‌اند.

نسترن فاضلی

دانشجوی دوره‌ی کارشناسی ارشد در دانشگاه کلن است. نسترن تحصیلات کارشناسی مهندسی صنایع را در دانشگاه آزاد تهران شمال و تحصیلات کارشناسی فیزیک را در دانشگاه لایپزیگ به انجام رسانده است. تحقیقات وی در زمینه‌ی نجوم رصدی در طیف فروسرخ نزدیک در رابطه با هسته‌های فعال کهکشانی و برهم‌کنش آنها با محیط اطرافشان است.

امین‌ فرهنگ‌

پژوهشگر پسادکترا در زمینه‌ی نجوم رصدی است، که از آوریل ۲۰۱۵ فعالیت خود را در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی شروع می‌کند. وی در ژانویه‌ی ۲۰۱۵ دکترای خود را زمینه گازهای میان‌ستاره‌ای از دانشگاه صنعتی شریف دریافت نمود. امین رساله‌ی خود را در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گذراند و در این دوره مساحی نیمکره‌ی شمالی آسمان را با استفاده از تلسکوپ آی.ان.تی(INT) برای یافتن مولکول‌های باند پخشی انجام داد.

نیلوفر فشنگ‌ساز

دانشجوی کارشناسی ارشد بیوفیزیک در دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات است. زمینه‌ی اصلی پژوهش او اخترزیست‌شناسی است. وی هم‌چنین روزنامه‌نگار علمی است. از آثار قابل توجهش به ترجمه‌ی دو کتاب «ماهی درون شما» و «اساطیر یونانی و صور فلکی» می‌توان اشاره کرد.

حسن فیروزجاهی

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در تهران است. قبل از آن به مدت پنج سال پژوهشگر پسادکترا در دانشگاه‌های کورنِل و مک‌گیل بوده است و دکترای خود را از دانشگاه مک‌گیل کانادا گرفته است. او فارغ‌التحصیل دانشگاه شریف و زنجان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است. در حال حاضر، به پژوهش در زمینه‌‌های کیهان‌شناسی عالم اولیه، تورم، نظریه‌ی اختلال کیهان‌شناختی، و فیزیک انرژی‌های بالا مشغول است.

معین مصلح

پژوهشگر پَسادکترا در زمینه‌ی اخترفیزیک فرا‌کهکشانی است، که از سال ۲۰۱۴ در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی مشغول به تحقیق است. زمینه‌ی تحقیقاتی‌ وی بر روی تشکیل و تحول ساختار کهکشانها در طی‌ زمان، با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی هابل و رصدخانه‌های زمینی‌ است. وی دکترای خود را در سال ۲۰۱۳ از دانشگاه لایدن در هلند دریافت کرده است.

نفیسه معصوم‌زاده

پژوهشگر پسادکترا در زمینه‌ی فیزیک سیاره‌ای (و به‌ طور خاص سنجش از راه دور سیارات) و عضو گروه سیستم اوسریس (دوربین فضا پیمای رُزتا) است . او دانش‌آموخته‌ی فیزیک از دانشگاه اصفهان (کارشناسی)، اخترفیزیک از دانشگاه تبریز (کارشناسی ارشد)، و اخترفیزیک از دانشگاه گوتینگن ِآلمان (دکترا) است. او در طول دوره‌ی دکترا و قسمتی از دوره‌ی پسادکترایش در «مؤسسه‌ی ماکس پلانک برای تحقیقات منظومه‌ی خورشیدی» با استفاده از داده‌های اپتیکی سیستم اوسریس از سیارک‌های اِشتاین، لوتشیا و هم‌چنین هسته‌ی دنباله‌دار چوریوموف‌ـ‌گراسیمنکو (۶۷‌‌پی) به مطالعه‌ی فوتومتریکی و طیفی از سطح این اجرام پرداخته است.

سیدعظیم هاشمی

تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه شهید چمران اهواز و در سال ۹۴ به اتمام رسانده است و هم‌اکنون دانشجوی کارشناسی‌ارشد فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف است. او از سال ۱۳۹۵ با پژوهشکده‌ی نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی همکاری می‌کند. زمینه‌ی مورد علاقه‌ی وی تشکیل و تحول کهکشان‌ها و کیهان‌شناسی رصدی است.

شوبانه همتی

پژوهشگر پسادکترا در موسسه‌ی کلتک در کالیفرنیا است. او تحصیلات دوره‌ی کارشناسیش را در دانشگاه صنعتی شریف و تحصیلات دکترای خود را در دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید به انجام رسانده است. زمینه‌ی اصلی پژوهش او مطالعه‌ی تحول ساختاری کهکشان‌ها است.

هلیا هوشمند

دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد فیزیک حالت جامد از دانشگاه تهران است. در این مقطع به بررسی دینامیک سیالات توسط روش تجربی طیف‌سنجی نمایانی پیسه پرداخته است. هلیا، تحصیلات دوره‌ی کارشناسی خود را نیز در دانشگاه تهران و در زمینه‌ی بررسی ابیراهی آیینه‌ها و عدسی‌ها سپری کرده است. او از علاقه‌مندان به علم نجوم بوده و هم اکنون در بخش خبرنامه‌ی انجمن فیزیک ایران مشغول به فعالیت است.

کاوه واسعی

دانشجوی اخترفیزیک رصدی در دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید است. زمینه‌ی اصلی پژوهش او بررسی نقش کهکشان‌ها در بازیونش کیهان است. کاوه، کارشناسی خود را در دانشگاه امیرکبیر و کارشناسی ارشدش را در دانشگاه فردوسی مشهد گذرانده است. او همچنین مدتی در مرکز پژوهش‌های دانش‌های بنیادی ایران مشغول به پژوهش بوده است.

طاها یاسری

طاها یاسری استادیار دانشگاه آکسفورد در «علوم اجتماعی محاسباتی» است. وی تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و سپس در مقطع دکتری در دانشگاه گوتینکن آلمان و در زمینه فیزیک سیستم‌های پیچیده دنبال کرده است. تحقیقات وی در پژوهشکده اینترنت دانشگاه آکسفورد در زمینه رفتار جمعی و شبکه‌های اجتماعی آنلاین، دینامیک انسانی، و نشر اجتماعی است.

بازتاب‌ها

 1. Introducing Staryab | astrobites ۱۰ مهر, ۱۳۹۵، ۲۰:۴۰

  […] usually grabbed from the ocean of recently submitted astro-ph papers on arXiv and are prepared by Iranian professional astronomers both from inside and outside of Iran. Other parts of the website are as […]

 2. دانشگاه گوتینگن – فارس نتورک ۲ بهمن, ۱۳۹۶، ۱۹:۵۴

  […] […]

دیدگاه‌ها

 1. سجاد انصاری
  سجاد انصاری ۶ اسفند, ۱۳۹۲، ۰۲:۴۴

  کار خوبی رو شروع کردید… امیدوارم موفق باشید

  پاسخ به این دیدگاه
 2. یگانه میرآفتاب
  یگانه میرآفتاب ۲۵ اسفند, ۱۳۹۲، ۱۱:۳۴

  سلام

  بسیار خوشحالم که با یک سایت متفاوت در زمینه دانش نجوم حرفه ای،مخصوصا با یک سایتی به این شکل که به زبان فارسی است،روبه رو می شوم.
  امیدوارم بتوانم از این مطالب به خوبی استفاده کنم.
  ممنون از اینکه این قدم متفاوت را آن هم به زبان فارسی بر داشتید و ما را هم شریکِ در دانش تان کردید.

  پیروز باشید

  پاسخ به این دیدگاه
  • staryab
   staryab ۲۵ اسفند, ۱۳۹۲، ۲۰:۱۰

   سلام،

   خیلی ممنون از نظر بسیار خوبتون. امیدوارم که بتونیم مفید واقع بشیم. خوشحال می‌شیم پیشنهادات و انتقاداتتون رو با ما در میان بگذارید.

   پاسخ به این دیدگاه
 3. امین
  امین ۹ مرداد, ۱۳۹۳، ۱۷:۵۶

  سلام
  برایتان آرزوی توفیق دارم.

  پاسخ به این دیدگاه
 4. آرام آرش
  آرام آرش ۱۲ شهریور, ۱۳۹۳، ۰۴:۰۳

  دم شما گرم و راهتان مستدام

  پاسخ به این دیدگاه
 5. سروش
  سروش ۱۳ مهر, ۱۳۹۳، ۱۲:۲۸

  سلام
  سایت بسیار خوب و مفیدی دارید ، امیدوارم که موفق باشید ؛)

  پاسخ به این دیدگاه
 6. مهدی
  مهدی ۶ آبان, ۱۳۹۳، ۱۲:۵۳

  سلام من از طریق مجله دانستنی ها با وب گاه شما آشنا شدم. خیلی ممنون از اینکه در خارج از وطن هم به فکر انتقال دانش به زبان فارسی و برای هم میهنانتون هستید. یک نکته کوچیک اینکه برای غیر حرفه ای ها یه بخش به عنوان آموزش میتدی و گام به گام تخصیص بدید. موفق باشید. مهدی

  پاسخ به این دیدگاه
  • اُسطرلاب
   اُسطرلاب ۷ آبان, ۱۳۹۳، ۰۱:۵۳

   خیلی ممنون از علاقه‌ و حمایت شما. ممنون از پیشنهادتون، حتما بیشتر روش فکر می‌کنیم. دلیل اصلی این‌که در اسطرلاب به آموزش پایه‌ای نجوم نمی‌پردازیم، اینه که وبسایت‌ها و مجلات مختلفی هستند که این کار رو به نحو خیلی خوبی انجام می‌دهند.

   پاسخ به این دیدگاه
 7. الهه تبریزی
  الهه تبریزی ۱۰ دی, ۱۳۹۳، ۰۰:۳۸

  سلام بسیار خرسندم از اینکه این سایت رو می بینم.
  براتون روزهای روشن و پر ثمری رو آرزومندم.

  پاسخ به این دیدگاه
 8. عليرضا اكسون
  عليرضا اكسون ۲۲ دی, ۱۳۹۳، ۲۱:۴۰

  با سلام مطالبتان بسیار عالی است. برای همگی بزرگواران فعال در این سایت آرزوی موفقیت روز افزون دارم به خصوص معین و شاهین عزیزم.

  پاسخ به این دیدگاه
 9. amator
  amator ۲۸ اسفند, ۱۳۹۳، ۲۰:۵۵

  بابت مطالب دست همگی درد نکنه.
  خانم شیوایی ممنون میشم ایمیل و یا ادرس نویسندگان رو در اختیارم قرار بدید صفحه ها برام باز نمیشن نمیتونم ادرس بگیرم. در زمینه ستاره های دو قطبی سوال دارم. ممنون :)

  پاسخ به این دیدگاه
 10. ندارم
  ندارم ۱۹ تیر, ۱۳۹۴، ۰۰:۳۸

  سلام، ممنون از لطف همتون. خواهش می کنم روش کار با اسطرلاب را به زبان ساده برایم ایمیل کنید.التماس میکنم.

  پاسخ به این دیدگاه
 11. محسن
  محسن ۱۴ مرداد, ۱۳۹۴، ۰۳:۳۷

  سلام سایت خوبتان را بتازگی دیدم
  فقط یه سوال پیش اومد برای همکلاسی محجبه ام الان
  شرط همکاری با شما نداشتن حجاب است آیا؟
  میشه کسی که نجوم بلده و دانشجوی دکتری ست به گروه شما بپیوندد با حفظ حجاب؟ یا باید مقنعه اش را برداره ایا؟
  تشکر

  پاسخ به این دیدگاه
  • اُسطرلاب
   اُسطرلاب ۱۸ مرداد, ۱۳۹۴، ۲۰:۲۵

   سلام، خیلی ممنون.
   همکاری با اسطرلاب هیچ شرطی ندارد جز علاقه به ترویج علم نجوم.
   نویسندگان ما طیف وسیعی از منجمان حرفه‌ای در سراسر دنیا را تشکیل می‌دهند که اعتقادات و باورهای شخصی‌شان (و همین‌طور عکس شناسه‌شان) حریم خصوصی به حساب می‌آید و نه شرط همکاری حرفه‌ای.
   می‌توانید لیست نویسندگان ما را در اینجا ببینید: http://staryab.com/authors/

   پاسخ به این دیدگاه
 12. حسین
  حسین ۴ آبان, ۱۳۹۴، ۱۱:۱۹

  با سلام و درود و خسته نباشید
  ایمیل یا راه ارتباطی با خانم فشنگ ساز رو میتونین بهم بدید؟
  آخه جلوی اسمشون هیچ راه ارتباطی قرار نداره.

  پاسخ به این دیدگاه
 13. حمیدموسوی
  حمیدموسوی ۳ بهمن, ۱۳۹۴، ۰۲:۱۱

  یه سوال از این عزیزان و کلا نویسندگان اسطرلاب دارم خصوصا شاهین جعفرزاده دانشگاه لوند سوئد و نسترن فاضلی
  ارشد فاند به شما دوستان تعلق گرفت؟
  واصولا ارشد جایی رو میشناسید فاند یا اسکالرشیپ بدهند؟نجوم

  پاسخ به این دیدگاه
 14. حمید موسوی
  حمید موسوی ۳ بهمن, ۱۳۹۴، ۰۲:۲۲

  چرا ماده تاریک و انرژی تاریک ندارید؟ از کجا پیدا کنم؟

  پاسخ به این دیدگاه
  • آزاده کیوانی
   آزاده کیوانی نویسنده ۳ بهمن, ۱۳۹۴، ۰۶:۱۴

   سلام، منظورتون مقاله مربوط به ماده‌ی تاریک و انرژی تاریکه؟ در مورد ماده‌ی تاریک، چندین مقاله نوشته‌ایم. اگر تو صفحه‌ی اصلی، علامت جستجو (سمت چپ نوار خاکستری بالای صفحه) رو بزنید و «ماده‌ی تاریک» رو جستجو کنید به مطالب مربوط دسترسی پیدا می‌کنید.

   پاسخ به این دیدگاه
 15. پویا
  پویا ۹ مرداد, ۱۳۹۵، ۱۵:۲۷

  سلام و خسته نباشید و ابراز خوشحالی فراوان از کاری که انجام می‌دهید و مطالب جالب این سایت.
  امروز اولین بازدید من از اسطرلاب بود و خیلی چیزها یاد گرفتم.
  سایت رو از این به بعد دنبال خواهم کرد.

  پاسخ به این دیدگاه
 16. محمد
  محمد ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵، ۱۱:۵۰

  سلام
  تبریک میگم – مطالب بسیار عالی هستند
  براتون آرزوی موفقیت دارم

  پاسخ به این دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
بخش‌های لازم مشخص شده‌اند*